Schedule of classes — WEEK 1

Last modified on:


ROOM
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
104 105 206 C3 104 105 206 C3 104 105 206 C3 104 105 206 C3 104 105 206 C3
8-10 ACADEMIC ORIENTATION THC MCR RFM SET DLP3 TOP COP CMA DIG CO1.A CO1.B FUN CO2 TOP COP CMA DIG
10-12 AL1 AAL ALT BIO CO1.A CO1.B FUN CO2 CLX GRT MAN NUT MPS C&P LOG DCG CLX GRT MAN NUT
12-14 MPS C&P LOG DCG NU1 PRO MAP NEG FILM2 AL1 AAL ALT BIO NU1 PRO MAP NEG DLP3 THC MCR RFM SET
14-16 HL1 HL2 PHI HUC MUS1 FILM HMS6 HL1 HL2 CLA4
16-17 PHI HUC MUS HMS HU+ Colloquium Lectures
17-18 GRE HU+
18-19 GRE


LDT, ILG, PUT (Putnam preparation sessions) and RES groups will be scheduled at the Welcome Party — if you are interested in any of these classes, look for the professor to schedule your class.

       Click for the Syllabi of classes (meaning of abbreviations), for the CALENDAR OF MAKE-UP CLASSES (MUC) , and for   the BSME schedule.

General info on MEETING TIMES and ROOMS:
* Classes start at 15 minutes past the hour (e.g. 10:15am) unless indicated otherwise by the instructor.
* Classes meet in Rooms 104, 105, 206 as noted at the top of the columns, unless stated otherwise below.
* C1, C2 and C3 are in the small house across the courtyard. Inside the house, C1 is the closest to the entrance, C3 is at end of the corridor.
* T1 is also a classroom approachable through the courtyard only.
1 MUS is held in B02 (this room is in the basement).
2 FILM is meets Tuesdays, 12:30-3:45pm in Room 220.
3 DLP meets in Room 002. On Thursdays it meets 12:30-2pm.
4 CLA will meet the first 3 Thursdays 2-4pm and on weeks 2-4, 8-10am on Mondays, all times in Room 102.
6 HMS meets Tuesdays 2:15-5:30pm in Room 224

The different sections of RES will be scheduled after the academic orientation/at the Welcome party are as follows:
RES1 - Prof Andras Gyarfas
RES2 - Prof Tamas Keleti
RES3 - Prof Istvan Miklos
RES4 - Prof Miklos Ruszinko
RES5 - Prof Attila Sali



Watch out for further room announcements!

Click here for syllabi